ОБРАЗОВАЊЕ
Знање је кључ личног задовољства.
ПРОФЕСИОНАЛНА ОБУКА: УЛОГА ИКТ-а У РАЗВОЈУ ИНКЛУЗИВНОГ ДРУШТВА ЗАОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Радионица је одржана 25. марта 2024. године у Новом Саду у Музеју Војводине.Просуствовало је преко 20 професионалаца у медијима, новинара, монтажера,продуцената, уредника и др. На Радионици су своје богато стручно знање и искуство уовој опбласти пренели новинарка Ивана Мићовић, Александар Богдановић,председник удружења центар за развој инклузивног друштва и др Бојан Томић.Предавачи су у својим презентацијама представили студију случаја, практичнудемонстрацију о алатима за креирање приступачних ТВ/Видео програма и услуга.
Циљ радионице је био да се информисање свих заинтересованих страна јавностикоје се баве производњом и креирањем ТВ/видео садржаја, пружаоцима услуга на вебпорталима, о могућностима пружања услуга доступних особама са инвалидитетом, каои о технологијама које омогућавају особама са инвалидитетом већу доступност иједнак приступ свим садржајима.
Поред наведеног, учесници радионице су били у прилици да се упознају сазаконодавним, регулаторним и стратешким оквиром који има за циљ да осигура ИКТприступачност, као и стандардима и кључним смерницама које се односе на овуобласт.
УЛОГА ИКТ У РАЗВОЈУ ИНКЛУЗИВНОГ ДРУШТВА
УЛОГА ИНФОРМАЦИОНИХ И КОМУНИКАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА У РАЗВОЈУ ИНКЛУЗИВНОГ ДРУШТВА
Конференцију је организовало УГ Проформа, у сарадњи и координацији са Међународном унијом за телекомуникације (ITU), а под покровитељством Министарства за културу и информисање, Министарства трговине , туризма и телекомуникација и Привредне коморе србије. Подршку су прижили: Фонд з аотворено друштво и САГА д.о.о.
ПРОФЕСИОНАЛНА ОБУКА: УЛОГА ИКТ-а У РАЗВОЈУ ИНКЛУЗИВНОГ ДРУШТВА ЗА ОСОБЕ СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Удружење грађана ПроФорма учествује у обуци која је намењена професионалном кадру релевантних владиних институција, регулаторних тела, ИКТ индустрије, аудиовизуелних медија, пружаоца услуга, академије и цивилног друштва, састојаће се од презентација, студија случајева и практичних демонстрација о томе како креирати и примиенити приступачне ТВ/Видео програме и услуге.
Обуку организује Биро за развој телекомуникација (BDT) Међународне уније за телекомуникације (ITU) у сарадњи са Мисијом Уједињених нација у Босни и Херцеговини и Регулаторном агенцијом за комуникације (РАК), а у оквиру ITU Регионалне иницијативе за Европу о Осигурању приступа телекомуникацијама/ИКТ, а посебно особа са инвалидитетом, усвојеном на Светској конференцији за развој телекомуникација 2014. године (WTDC-14), која је одржана у Дубаију.
УЛОГА ИКТ У РАЗВОЈУ ИНКЛУЗИВНОГ ДРУШТВА ПРОФЕСИОНАЛНА ОБУКА
Удружење грађана ПроФорма учествује у обуци која има за циљ да едукује релевантне учеснике укључене у процес креирања ИКТ/ТВ/Видео
програма приступачним особама са инвалидитетом у складу са стандардима и смерницама Међународном унијом за телекомуникације, те допринесе унапређењу постојећих знања у овој области.
Организатори обуке су: Биро за развој телекомуникација (BDT) Међународне уније за телекомуникације (ITU) у сарадњи са Канцеларијом Уједињених нација у Црној Гори и Агенцијом за електронске комуникације и поштанску делатност Црне Горе (ЕКИП), а у оквиру Међународном унијом за телекомуникације Регионалне иницијативе за Европу о Осигурању приступа телекомуникацијама/ИКТ, а посебно особа са инвалидитетом.
ЈАЧАЊЕ КАПАЦИТЕТА ПРОФЕСИОНАЛАЦА У МЕДИЈИМА ЗА ПРОИЗВОДЊУ И ЕМИТОВАЊЕ ПРИСТУПАЧНИХ ПРОГРАМА
Радионице организује Проформа у сарадњи са Међународном унијом за телекомуникације и уз подршку Министарства културе и информисања и Министарства трговине, туризма и телекомуникација. Радионице имају циљ да информише и едукује релевантне заинтересоване стране, а посебно запослене у медијима (уреднике, продуценте, новинаре, монтажере) о могућностима производње приступачних медијских садржаја за особе са инвалидитетом.Разлог за организовање радионица је алармантно низак ниво приступачних програма за особе са инвалидитетом (слепих и слабовидих лица, глувих и наглувих лица и лица са другим врстама инвалидитета) у програмима јавног сервиса и у програмима комерцијалних ТВ станица, што указује на кршење права загарантованих УН Конвенцијом о правима особа са инвалидитетом, али и националним законодавним оквиром.
У вези са идентификованим проблемима, ТЕМЕ које ће бити представљене на радионицама укључују:
– Међународни стандарди и праксе у складу са смерницама Међународне уније за телекомуникације (ИТУ);
– Техничка и технолошка решења у омогућавању приступачности ТВ програмских садржаја за особе са инвалидитетом;
– Улога медија у примени и промовисању инклузије особа са инвалидитетом.
ЦИЉНА ГРУПА су професионалци у медијима- продуцентуи, новинари, монтажери, уредници. Предвиђени број учесника је 30-40. Радионица траје један дан.